407 відгуків

Компания временно не принимает заказы и сообщения.

+380 (50) 935-01-75
+380 (68) 901-60-03
+380 (95) 522-89-68
ул. Генерала Михайлова, 1, 92900, Кременная, Україна
Компания «ОВИ». Удобрения, товары для выращивания комнатных растений и садовых культур

Побілка дерев: коли, як і чи треба?

Побілка дерев: коли, як і чи треба?

Побілені дерева в нашій країні давно вже стали символом повсюдно проведеного весняного суботника. За традицією після всіх спільних збиральних робіт виносяться відра з вапном. Білосніжні штамби дерев, а заодно і потрапили в поле зору стовпи — як знак: місія виконана. Не дивно, що багато хто вважає побілку дерев чисто декоративним актом і ставляться до неї відповідно. А насправді вона надзвичайно важлива в житті дерева.

Треба білити дерева?
Щоб зрозуміти сенс побілки треба сказати кілька слів про корі дерева, яку, власне, і білять. Кора для дерева — як шкіра для людини: захищаючи внутрішні органи, вона першою зустрічає всі несприятливі умови зовнішнього середовища. А їх чимало: різкі коливання температури, сильний вітер, спеку і сильні морози, зуби гризунів, дія шкідників. Кора отримує сонячні опіки і обмороження, грубіє і тріскається, хворіє і відшаровується. Хто з нас не бачив різницю між гладкою шкіркою молодого саджанця і шорсткою потресканной корою старого дерева? А до чого призводить травма шкіри, теж знають всі — до хвороби: проникають всередину організму інфекції і шкідники, послаблюють його, призводять до передчасного в'янення та загибелі.

Тому кору дерева необхідно захищати. Ось для цього і призначена побілка, вона:
оберігає кору дерева від опіків — зимових і ранньовесняних, коли листя, яка служить захистом від сонця, з природних причин просто немає;
захищає від перепадів температур, а значить — запобігає розтріскування кори (поява морозобоїн);
допомагає захистити від комах-шкідників, личинки яких поселяються в корі.

Так що ставитися до побілці дерев як до чисто декоративного заходу — помилка. Багаторічний досвід садівників однозначно свідчить: це ефективна захисна міра для кори.

Білити необхідно як дорослі дерева, так і молоді. Чимало садівників переконані, що молоді деревця білити не можна, тому що побілка може обпалити ніжну кору. До того ж, стискаючи стовбур, вона перешкоджає його зростання (потовщення). Чи це Так?

Проблема, як завжди, має дві сторони. Без сумніву, висока концентрація вапна зашкодить молодий корі, але цього можна уникнути. Зменшіть вдвічі зміст вапна, скористайтеся спеціальною (для дерев) водоемульсійною або акриловою фарбою або, врешті-решт, срібною биомаской. Але якщо зовсім не білити, то сонячні опіки і морозобоіни завдадуть молодого деревця шкоду незмірно більший, ніж можлива шкода від вапна.

Для прикладу погляньте на саджанці, які вирощувалися в розпліднику. Найчастіше вони живуть там в тісноті та не отримують світлову загартування. А коли ми висаджуємо таке деревце в свій сад, воно потрапляє на відкритий простір і легко отримує сонячний опік кори. Тому молодим деревцям побілка просто необхідна, особливо при осінній посадці.

Коли білити
Досвідчені садівники рекомендують білити дерева в саду двічі, а то й тричі на рік:
основний побілкою вважається осіння, вона проводиться у жовтні-листопаді;
весняна — повторна, відновлююча; вона проводиться в кінці лютого-початку березня;
третя буде доречна в середині літа.

Найбільш ефективна побілка, проведена восени, у жовтні-листопаді. Виконана під час весняних садових робіт, як правило, вже запізнилася».

Найнебезпечніше для дерева саме сонячні дні лютого і морозного березня. Вдень небілений темний стовбур під лютневим сонцем нагрівається до +9...+11 ºС — цієї температури достатньо, щоб дерево прокинулося, і почався сокорух. А нічні морози до -10 ºС елементарно заморожують «підтягнутий» сік. В результаті виникають розриви тканин — морозобоіни, які виглядають як довгі тріщини на корі.

Білий колір відбиває сонячні промені і не дозволяє стволу нагрітися до температури пробудження. Причому побілені дерево і навесні «прокинеться» трохи пізніше, що, цілком можливо, вбереже його від весняних заморозків — цвісти воно почне вже після них.

Якщо осінню побілку провести не вдалося, в лютому потрібно надолужити згаяне відразу ж, як тільки дозволить температура. Не варто чекати традиційного квітневого «Ленінського суботника» — тоді ця процедура і правда стане виключно декоративною. А якщо осіння побілка пройшла за планом, весняну оновлюючу можна зробити і в лютому, і в березні, а то і в перших числах квітня — коли выкроится для цього час.
 
Третю побілку проводити не обов'язково, особливо якщо дерева побілені стійкими речовинами, які відмінно тримаються до року. Але вона бажана, якщо побелочный шар змився дощами або облупился.

Як білити дерева
На найпоширеніший питання — Яка повинна бути висота побілки фруктових дерев? — досвідчені садівники відповідають:
повністю увесь штамб (це стовбур від кореневої шийки до першої скелетної гілки нижнього ярусу)
плюс нижні скелетні гілки на 1/3 їх довжини (багато хто навіть на 1/2 довжини гілок білять).

Як говориться, захищати — так захищати! За великим рахунком, в таку светоотталкивающую оболонку добре б вдягнути все дерево, але це справа трудомістка і недешеве. Хоча і такі приклади зустрічаються нерідко).

Залишилося додати, що білити дерева потрібно в суху погоду, щоб побілка добре висохла і закріпилася на новому місці. І обов'язково робити роботу ретельно, без пропусків.

Зараз осінь, і як раз прийшов час традиційного сумніви: «Білити чи не білити — ось в чому питання». І це той рідкісний випадок, коли на питання є однозначна відповідь: білити обов'язково! І прямо найближчим часом. Тоді в чудовий сонячний лютневий день ви подумки похваліть себе за те, що вашим вихованцям не доведеться морозної вночі страждати від довгих болісних морозобоїн.

 

 

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner