407 відгуків

Компания временно не принимает заказы и сообщения.

+380 (50) 935-01-75
+380 (68) 901-60-03
+380 (95) 522-89-68
ул. Генерала Михайлова, 1, 92900, Кременная, Україна
Компания «ОВИ». Удобрения, товары для выращивания комнатных растений и садовых культур

Добрива восени для саду та городу.

Добрива восени для саду та городу.

Внесення добрив для саду, як органічних, так і мінеральних, має лише одну мету – повноцінний ріст і розвиток усіх садових культур, і як наслідок підвищення врожаю плодів, ягід, овочів, а також здорове і тривале цвітіння всіх квіткових культур. Однак, застосування добрив потрібно підходити грамотно і комплексно, вивчаючи всі фактори, що впливають на використання, а також враховуючи дози, співвідношення і строки внесення. Неграмотне застосування підживлень може мати зворотний негативний ефект.
 
Залежно від фази росту, у всіх рослин періодично виникає потреба в тих чи інших поживних речовинах. Наприклад, в початку активного росту і формування самого рослини більшою мірою витрачається азот. В період бутонізації рослини потребують головним чином в добривах, які містять калій і фосфор. Ближче до осені, коли закладаються заміщають нирки, традиційно вносять також калійні і фосфорні добрива, так як вони прискорюють визрівання і підвищують витривалість рослин перед зимою.
 
Осінь – дуже сприятливий час для внесення добрив. У цей період земля вже відпочиває. В цей час мікроорганізми, які містяться в грунті, можуть переробити вносяться поживні речовини набагато ефективніше.

Також внесення добрив восени заощаджує дорогоцінний час садівника навесні, коли дорогий кожен день. Крім того, осінь – більш зручний час для підготовки до посадки. Можна завчасно підготувати посадкові ями і внести необхідні добрива в грунт.
 
Добрива можна умовно розділити на сухі та рідкі, а також органічні і мінеральні.
 
Сухі добрива зазвичай розсипають на поверхні ґрунту відразу після дощу або поливу, а також перед розпушуванням. Технологія внесення така – вносити навколо рослини з невеликим відступом 10 див. Безпосередньо під корінь такі добрива вносити не варто. Лунки і борозенки з внесеними добривами необхідно при розпушуванні розрівняти. Треба сказати, що внесення гранульованих добрив набагато ефективніше, так як їх дія більш триваліше.

Рідкі добрива найбільш ефективні для ґрунтів, особливо потребуючих у поживних речовинах, а також для рослин з тривалим періодом росту. Головні переваги рідких добрив перед твердими полягають у тому, що поживні речовини знаходяться у них в більш доступній для рослин формі. Також, процес їх розподілу в ґрунті відбувається більш рівномірно. Крім того, одночасно з живленням рослин здійснюється полив, що теж зручно. Не можна не відзначити і той факт, що живильний розчин можна застосовувати і для позакореневого підживлення рослини (в якості обприскування листя). При цьому способі надземна частина рослини краще засвоює поживні речовини.
 
Сьогодні на ринку існує ряд концентрованих рідких добрив, у складі яких присутні стимулятори росту та ін. корисні мікроелементи. Вони також підходять для позакореневого підживлення рослин.
 
Рідкі добрива вельми ефективними у процесі формування і росту рослин. Їх єдиним недоліком є те, що після внесення вони залишаються в ґрунті недовго. Тому приблизно кожні два тижні підживлення рослин слід повторювати.
 
Рідкі добрива поділяють на органічні і мінеральні.

Органічні добрива
Органічні добрива — це добрива, які містять органічні сполуки. До них відносять гній, коров'як, пташиний послід, компост, торф, золу,зелене добриво, і ін.

За своїм складом органічні добрива є комплексними добривами, так як містять багато макро і микроэлеметы. А також є джерелом вуглекислого газу, який необхідний рослинам.
 
В останні роки багато садівники і городники все більше роблять свій вибір на користь органічних добрив. У органіки дійсно багато переваг. Спробуємо в цьому розібратися.

Пташиний послід. Це екскременти пернатих. Пташиний послід можна назвати, мабуть, найбільш концентрованим органічним добривом. Його хімічний склад найбільш багатий цінними для рослин речовинами. Чудово підходить для ягідних і плодових культур, квітів та овочів. Має один недолік – якщо користуватися ним невміло – можна просто «спалити» рослини.

Найчастіше пташиний послід застосовується у вигляді бовтанки. Для цього 1,5 кг сухого пташиного посліду розводять у 10 літрах води і залишають для бродіння на 3-7 днів. Після цього настій можна застосовувати з подальшим розведенням. Важко назвати єдину норму для поливу. З-за високої концентрації розчину для кожної рослини є своя норма. При підгодівлі пташиним послідом потрібно стежити за тим, щоб розчин не потрапив на листя рослини. Якщо ж це випадково сталося, рослину слід полити, змив залишки розчину з листя. Треба сказати, що всі підживлення пташиним послідом слід проводити з наступним поливом з метою зменшення концентрації в грунті і для того, щоб змити з рослин ненавмисно потрапив розчин.
 
Восени під перекопування пташиний послід також підходить. Єдина вимога – його обов'язково потрібно закладати в землю, інакше на повітрі він втрачає азот. Якщо при перекопуванні восени пташиний послід чергувати з суперфосфатом, то відбувається зв'язування азоту з фосфором, і в цьому випадку азот випаровуватися не буде.
Зола. Чудове органічне добриво, багате мінеральними речовинами, такими як калій, магній, фосфор, кремній, залізо і ін
 
Восени золу корисно вносити у важкі глинисті грунти. Важка структура таких ґрунтів не дозволяє золі вимиватися навесні при сходженні талих вод. Звичайна норма внесення – 1 стакан на 1 кв. м. На ділянці з легкими ґрунтами золу слід вносити навесні, після сходу талих вод і дощів.
 
Зола чудово підходить для таких культур, як картопля, баклажани, цвітна капуста, перець, огірки, слива, смородина, малина, груша і яблуня.
 
Багато садівники рекомендують вносити золу разом з азотними добривами. Деревна зола володіє особливістю раскислять грунт і краще розкладати органіку, і таким чином підвищує доставляемость корисних речовин до рослин.
 
Помічено, що розсада і саджанці, оброблені золою, краще приживаються і менше хворіють. Також, зола, внесена в грунт восени, завдяки вмісту фосфору, підвищує морозостійкість рослин.
 
Крім джерела калію, зола є хорошим помічником в боротьбі з окремими шкідниками. Наприклад, ґрунт, яку ви запланували навесні під посадку часнику і цибулі, необхідно восени щедро присипати золою. З цією ж метою можна обробити озиму цибулю і часник, але в меншій концентрації.
 
Багато садівники використовують це деревне добриво при приготуванні компосту. Додавання золи в кожен шар трави, а також харчових та рослинних відходів (у пропорції 10 кг на 1 куб. м. компосту), прискорює процес перетворення органіки в перегній.

Мінеральні добрива

Мінеральні добрива мають більш простий хімічний склад, хоча також містять велику кількість поживних речовин. Мінеральні добрива бувають двох видів: прості та комплексні.

Цей поділ досить умовно, так як будь-мінеральне добриво містить ряд додаткових елементів, що знаходяться в ньому в невеликій кількості.
 
Комплексне добриво складається з двох-трьох основних хімічних елементів, а також незначної домішки додаткових речовин.
 
На відміну від органічних добрив мінеральні відрізняються підвищеною гігроскопічністю та кращою розчинністю у воді. Саме тому умови їх зберігання більш вимогливі. Для того, щоб гранули під час зберігання не злипалися (а це відбувається з-за того, що вони швидко вбирають вологу з повітря), необхідно забезпечити їм ідеальні умови зберігання в закритій тарі. Деякі садівники для зберігання мінеральних добрив радять використовувати звичайні пластикові пляшки.
 
За складом хімічних речовин мінеральні добрива діляться на:
 
Азотні
Калійні
Фосфорні
Комплексні
 
Азотні добрива покликані забезпечити рослини ґрунтових азотом. Кількість внесених добрив для кожного виду грунту і для кожної рослини завжди різне. Залежить вона і від кліматичної зони ділянки. Найбільш потребують азоту легкі піщані й супіщані ґрунти. Відомо, що чим багатший зміст гумусу в ґрунті, тим краще вона забезпечена азотом.
 
Саме багате вміст азоту знаходиться в молодих листках рослини. Із зростанням азот «переміщається» молодим листочкам і втечам. Саме тому внесення азотних добрив необхідно на стадії активного росту рослини. Правильно внесені азотні добрива підвищують урожай і його якість.
 
Надлишок азоту в рослинах викликає рясний ріст зеленої маси і затягує дозрівання плодів і квітів.
Рослини з нестачею азоту мають світло-зелене забарвлення листя і затримуються в рості.
 
Сечовина відноситься до класу азотних добрив. Її інша назва – карбамід. Незважаючи на те, що внесення азоту восени не вітається, сечовина має властивість затримувати азот у ґрунті. Завдяки цьому він не вимивається і не вивітрюється. Удобрити грунт сечовиною восени можна разом з фосфором. Можна використовувати наступну суміш:
 
1 кг простого суперфосфату
100 г крейди
2 кг сечовини
 
Суперфосфат і крейда слід попередньо змішати, а потім додати сечовину.
 
Для використання сечовини в якості добрива в плодовому саду слід паралельно вносити органіку. Можна використовувати наступну суміш для внесення під плодові дерева:
 
5 відер гною
70 г сечовини,
40 г суперфосфату
 
Калійні добрива. Калій – один з найважливіших елементів для росту і розвитку рослин. При нестачі калію відбувається затримка у розвитку репродуктивних органів, сповільнюється утворення білка в клітинах. Один з характерних ознак – слабкий стебло рослини.
 
При підгодівлі калійним добривом посилюється клітинний обмін і рослина легше переносить посуху, а також негативні температури. Прискорюється процес фотосинтезу, а також підвищується опірність до хвороб.
 
Найкраще калій утримують важкі глинисті грунти. Торф'янисті і легкі грунти як правило, найбільше мають потребу в калійних підгодівлі. Калій добре розчиняється у воді, тому рідке калійне добриво є найбільш доцільним для рослини.
 
Треба сказати, що калійні добрива завжди мають у своєму складі ще 1-2 елемента. Ця «добавка» має велике значення, і від неї залежить внесення калійного добрива під ту чи іншу культуру. Наприклад, хлористий калій, що містить у своєму складі хлор, не можна застосовувати для таких рослин, як картопля, виноград, капуста, цибуля. Тобто під ті культури, які не переносять хлор. Під всі овочі, а також ягідні кущі та плодові дерева краще вносити сульфат калію-магнію. На сьогоднішній день існує кілька видів калійних добрив, склад яких необхідно вивчити перед застосуванням.
 
Фосфорні добрива. Фосфор – елемент, який повільніше всього розчиняється в ґрунті. Саме тому суперфосфати необхідно вносити саме восени, щоб за довгі зимові місяці він встиг розчинитися і навесні досяг коренів рослин. Для рослин фосфор також необхідний як азот і калій. Фосфор є основним джерелом енергії. Якісь рослини потребують в ньому більше, якісь менше, але повна його відсутність неможливо для повноцінного розвитку рослин. При недостатній кількості фосфору обмінні процеси сповільнюються, рослина гірше росте і плодоносить. При великому дефіциті рослина може взагалі перестати розвиватися і виробляти насіння.
 
Недолік фосфоритів можна визначити і за зовнішнім виглядом рослини. Наприклад, листя забарвлюється спочатку в темно-зелений, а потім фіолетовий колір. Може змінитися сама форма листя, а на деяких можуть з'явитися темні плями. Якщо є побоювання, що вашим рослинам не вистачає фосфорних добрив, можна виправити ситуацію, і внести їх як можна швидше.
 
Примітно, але надлишок фосфорних добрив в грунті не завдає шкоди рослинам, так як засвоюється лише в потрібній кількості.
 
Фосфор входить до складу різних мінеральних туків. Туки – це суміш однокомпонентних добрив. Фосфорні добрива складають головну групу туків, які в обов'язковому порядку потрібно вносити восени.

Види добрив, такі як подвійний суперфосфат, потрібно вносити восени у відповідності з рекомендаціями, зазначеним на упаковці. Паралельно з фосфоритами в грунт необхідно внести і калійні добрива. Таке поєднання найбільш сприятливо для живлення грунту. Сьогодні на ринку можна знайти готові фосфорно-калійні добрива.
 
Суперечки про те, коли вносити мінеральні добрива – восени або навесні ведуться протягом багатьох років. Прихильники внесення добрив навесні вважають, що підготовка ґрунту з осені безглузда, т. к. за холодний період всі необхідні речовини вимиються талою водою і дощами. Їх опоненти доводять, що внесення добрив восени значно підвищує родючість грунту, і для гармонійного розвитку рослин необхідно як весняне, так і осіннє внесення добрив.

Строки внесення мінеральних добрив

Внесення добрив у ґрунт слід проводити поступово. Калійні добрива необхідно вносити відразу після збору врожаю. Ділянка, де в наступному сезоні ви плануєте посадити коренеплоди, овочі та зелень, необхідно удобрити фосфором. Азотні добрива рекомендується вносити в грунт у вигляді органіки – гною або компосту.

Осіннє добриво чагарників і дерев слід проводити щорічно, незалежно від врожаю нинішнього року.
 
Внесення добрив під квіти проводять в середині осені. Сухі добрива – органіка, фосфорні та калійні, закладають в грунт з наступним розпушуванням на невелику глибину 5-8 див Потім ділянку з внесеними добривами необхідно добре пролити з розрахунку 20-30 л на 1 кв. м. Для квітучих багаторічників небажано застосовувати калійну сіль і хлористий калій. Для них краще використовувати готові мінеральні суміші.
 
В кінці листопада проводять основне внесення добрив. У північних і східних районах країни цей період може бути трохи раніше. Добрива розподіляють в ґрунті на глибині приблизно 20 див. Сухі добрива залишати на поверхні ґрунту небажано, так як це призведе до окиснення і вивітрювання елементів.
 
Норму внесення добрив розрахувати дуже складно. Для цього необхідно знати всі параметри грунту і рослин, а також нюанси клімату. Тому оптимальніше всього використовувати готові мінеральні суміші, в яких враховані правильні співвідношення всіх корисних елементів.
Комплексні добрива

Комплексні добрива – це добрива, які містять кілька хімічних компонентів. Як правило, пропорції хімічних речовин, що входять у кожне конкретне добриво, розраховані для різних садових культур. Вносити їх слід відповідно до інструкції.
Комплексні добрива володіють рядом переваг

Оптимальна концентрація корисних речовин і повна відсутність іонів калію, хлору та ін непотрібних елементів.
Технологія виробництва комплексних добрив така, що кожна гранула містить весь набір корисних речовин.
Використання комплексних добрив в кінцевому підсумку виходить набагато дешевше, ніж звичайних.
Швидкий позитивний ефект від застосування.

На закінчення хочеться сказати, що існують декілька основних правил, дотримання яких обов'язкове для підживлення рослин (не для добрива «порожній» землі):
 
Підгодовують тільки здорові, добре укорінені рослини.
Грунт перед внесення добрив повинна бути вологою.
Бажано для поживних підживлень обирати вечірні години або похмурий день.
Після поживного поливу листя рослин потрібно обприскувати чистою водою, щоб змити ненавмисно потрапив розчин.
 
При регулярному внесення добриві земля накопичує гумус і набуває більш темний колір. Грунт стає більш родючим, і як наслідок – підвищення врожаю і термінів цвітіння.

Багатих Вам врожаїв!

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner